Mustard Dijon org. 5kg
Item No. 55200
Enjoy our organic Dijon mustard. With its slightly spicy flavour yet smooth texture, perfect for sandwiches, dressings, marinades, and dipping sauces.
Specifications
- Variation
- Mustard
- GTIN
- 03258831010102
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 3258831010102
- Protein
- 7.3 g
- Energy (kJ)
- 665 kJ
- Energy (kcal)
- 160 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Mustard seed*, water, White wine vinegar*, Sea salt
- Carbohydrates
- 2.9 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- EU / Non-EU (EU/NON EU)
- Latin name
- Sinapis Alba
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 39635
- Process
- Mixing of ingredients,soaking,grinding,sieving storage in stainless steel container to get old and then packed
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0.35 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 11.3 g
- Dietary fibre
- 4.6 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 2.1 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 5.5 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Mustard Dijon org. 5kg
Item No. 55200
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Mustard Dijon org. 5kg |
| GTIN | 03258831010102 |
| Agricultural origin | EU / Non-EU (EU/NON EU) |
| Latin name | Sinapis Alba |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Mustard seed*, water, White wine vinegar*, Sea salt |
| Process | Mixing of ingredients,soaking,grinding,sieving storage in stainless steel container to get old and then packed |
| Harvest month(s) | 39635 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 665 kJ |
| Energy (kcal) | 160 kcal |
| Fat | 11.3 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 2.9 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Protein | 7.3 g |
| Dietary fibre | 4.6 g |
| Salt | 5.5 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 3258831010102 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0.35 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Enjoy our organic Dijon mustard. With its slightly spicy flavour yet smooth texture, perfect for sandwiches, dressings, marinades, and dipping sauces.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)