Nigari Yoshikawa 20kg
Item No. 57060
Nigari is a traditional coagulant often used in tofu production because of its smooth texture and delicate flavour. Its natural origin makes this nigari very popular.
Specifications
- Variation
- Salt
- GTIN
- 08718976011372
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- GTIN-code TU
- 8718976011372
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 0 kJ
- Energy (kcal)
- 0 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Magnesium chloride
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Japan (JP)
- Country of last processing
- Japen (JP)
- NOP
- No
- Non bio product to extract code from label
- Ja
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Dissolving, filtering, concentrating, cooling, pulverizing, sieving, magnetic control, packaging
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 0 g
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 100 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Source
- Supplier
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Halal-certified
- No
- Colour
- Product specific
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 15-04-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Nigari Yoshikawa 20kg
Item No. 57060
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Nigari Yoshikawa 20kg |
| GTIN | 08718976011372 |
| Country of last processing | Japen (JP) |
| Agricultural origin | Japan (JP) |
| UK High Risk II or blocked for sale | Yes |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Magnesium chloride |
| Process | Dissolving, filtering, concentrating, cooling, pulverizing, sieving, magnetic control, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 0 kJ |
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 100 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 36M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976011372 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
Description
Nigari is a traditional coagulant often used in tofu production because of its smooth texture and delicate flavour. Its natural origin makes this nigari very popular.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)