Orzo whole wheat org. 25kgÂ
Item No. 12195
Orzo, also known as risoni, is a versatile pasta variety that resembles rice grains. It is often used in Mediterranean cuisine for dishes such as salads, soups and side dishes. Our organic orzo is carefully made from the finest durum wheat and offers delicious texture and flavour.
Specifications
- Variation
- Orzo
- GTIN
- 08718976020886
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976020886
- Protein
- 11.5 g
- Energy (kJ)
- 1538 kJ
- Energy (kcal)
- 364 kcal
- Carbohydrates
- 0 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Latin name
- Hordeum vulgare
- Paper packaging HE
- 0.29 g
- Fat
- 2.4 g
- Dietary fibre
- 8.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 3.1 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- 0,01 g
- Gross weight TU
- 25290 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Orzo whole wheat org. 25kgÂ
Item No. 12195
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Orzo whole wheat org. 25kg |
| GTIN | 08718976020886 |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Hordeum vulgare |
Product Details
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1538 kJ |
| Energy (kcal) | 364 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Protein | 11.5 g |
| Dietary fibre | 8.0 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976020886 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 25290 g |
| Paper packaging HE | 0.29 g |
Allergens
Description
Orzo, also known as risoni, is a versatile pasta variety that resembles rice grains. It is often used in Mediterranean cuisine for dishes such as salads, soups and side dishes. Our organic orzo is carefully made from the finest durum wheat and offers delicious texture and flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)