Sea salt coarse 25kg
Item No. 55030
Enjoy the unique texture and flavour of our coarse sea salt. Its bigger crystals add a delightful crunch and burst of taste. Used for seasoning meats or adding a final touch, it is a kitchen must-have with no expiration date.
Specifications
- Variation
- Salt
- GTIN
- 05606104141520
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 5606104141520
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 0 kJ
- Energy (kcal)
- 0 kcal
- Ingredients (organic*)
- Sea salt
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Portugal (PT)
- Country of last processing
- Portugal (PT)
- NOP
- No
- Non bio product to extract code from label
- Ja
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Washing, drying, sieving, packing.
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 85 g
- Shelf life after production supplier
- 72M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 2953
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Polymer bag
- Appearance
- Product specific, granules
- Version specification
- V1 CERT 01-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sea salt coarse 25kg
Item No. 55030
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sea salt coarse 25kg |
| GTIN | 05606104141520 |
| Country of last processing | Portugal (PT) |
| Agricultural origin | Portugal (PT) |
| UK High Risk II or blocked for sale | Yes |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sea salt |
| Process | Washing, drying, sieving, packing. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 0 kJ |
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 85 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 72M |
Packaging
| GTIN-code TU | 5606104141520 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Polymer bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Enjoy the unique texture and flavour of our coarse sea salt. Its bigger crystals add a delightful crunch and burst of taste. Used for seasoning meats or adding a final touch, it is a kitchen must-have with no expiration date.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)