Sea salt fine 20x1kg
Item No. 55000
Enjoy the texture and clean taste of this fine Atlantis sea salt. The small grains that dissolve quickly ensure even saltiness. Its unlimited shelf life makes it a staple you can always count on.
Specifications
- Variation
- Salt
- GTIN
- 05606404141612
- Units per pack
- 20
- Weight bulk (kg)
- 1 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 5606404141612
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 0 kJ
- Energy (kcal)
- 0 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Seawater
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Portugal (PT)
- Non bio product to extract code from label
- Ja
- Pest control DO IT
- No
- Process
- The seawater streams in the basins where the water evaporates. When the salt is dry, it is transported to the factory. Where is will be cleaned. First step is Sieving, at this big impurities are taken out like stones, sand clothes. Then salt is tra
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0.68 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- >94 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sea salt fine 20x1kg
Item No. 55000
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sea salt fine 20x1kg |
| GTIN | 05606404141612 |
| Agricultural origin | Portugal (PT) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Seawater |
| Process | The seawater streams in the basins where the water evaporates. When the salt is dry, it is transported to the factory. Where is will be cleaned. First step is Sieving, at this big impurities are taken out like stones, sand clothes. Then salt is tra |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 0 kJ |
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | >94 g |
Shelf life
Packaging
| GTIN-code TU | 5606404141612 |
| Units per pack | 20 |
| Weight bulk (kg) | 1 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0.68 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Enjoy the texture and clean taste of this fine Atlantis sea salt. The small grains that dissolve quickly ensure even saltiness. Its unlimited shelf life makes it a staple you can always count on.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)