Vinegar Apple cider 5 % org. 10L
Item No. 19101
Apple cider vinegar, made from fermented apple juice, is a versatile ingredient used in many cuisines. Its tangy flavour enhances salads, marinades, sauces and dressings and adds a delicious twist to a variety of dishes.
Specifications
- Variation
- Vinegar
- GTIN
- 08718976006026
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- Width HE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976006026
- Protein
- 0.1 g
- Energy (kJ)
- 81 kJ
- Energy (kcal)
- 19 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Apple cider vinegar*
- Carbohydrates
- 0.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Germany (DE)
- Latin name
- Malus domestica
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Vinegar is added to the apple cider, and led through different tanks to the fermentation tank. Where bacteria ferment the alcohol to acetic acid. After the fermentation the vinegar is filtered, diluted till 5% acetic acid and filled in jerry cans.
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0.5 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 0.1 g
- Dietary fibre
- 0.1 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 0.1 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific, sour
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Vinegar Apple cider 5 % org. 10L
Item No. 19101
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Vinegar Apple cider 5 % org. 10L |
| GTIN | 08718976006026 |
| Agricultural origin | Germany (DE) |
| Latin name | Malus domestica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Apple cider vinegar* |
| Process | Vinegar is added to the apple cider, and led through different tanks to the fermentation tank. Where bacteria ferment the alcohol to acetic acid. After the fermentation the vinegar is filtered, diluted till 5% acetic acid and filled in jerry cans. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 81 kJ |
| Energy (kcal) | 19 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Protein | 0.1 g |
| Dietary fibre | 0.1 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976006026 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0.5 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
Allergens
Description
Apple cider vinegar, made from fermented apple juice, is a versatile ingredient used in many cuisines. Its tangy flavour enhances salads, marinades, sauces and dressings and adds a delicious twist to a variety of dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)