Carob powder light org. 25kg
Item No. 20030
Carob powder offers a naturally sweet and mild flavour, contrasting with the rich, chocolatey taste of cocoa powder. As a cocoa powder alternative, it offers a gentler chocolate essence, perfect for baking, desserts, and beverages.
Specifications
- Variation
- Carob powder
- GTIN
- 08718976006491
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 4 %
- GTIN-code TU
- 8718976006491
- Protein
- 5.0 g
- Energy (kJ)
- 1256 kJ
- Energy (kcal)
- 300 kcal
- Ingredients (organic*)
- Carob*
- Carbohydrates
- 49.1 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Ceratonia siliqua
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Magnet Control, Sifting, Roasting, Magnet Control, Grinding, Sifting, Mixing, Packaging
- Fat
- 0.7 g
- Dietary fibre
- 39.8 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 40.5 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0.09 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 300
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 300
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- Version specification
- V2 CERT 27-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 5 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Carob powder light org. 25kg
Item No. 20030
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Carob powder light org. 25kg |
| GTIN | 08718976006491 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Ceratonia siliqua |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Carob* |
| Process | Magnet Control, Sifting, Roasting, Magnet Control, Grinding, Sifting, Mixing, Packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1256 kJ |
| Energy (kcal) | 300 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 49.1 g |
| of which sugars | 40.5 g |
| Protein | 5.0 g |
| Dietary fibre | 39.8 g |
| Salt | 0.09 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976006491 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Carob powder offers a naturally sweet and mild flavour, contrasting with the rich, chocolatey taste of cocoa powder. As a cocoa powder alternative, it offers a gentler chocolate essence, perfect for baking, desserts, and beverages.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)