Cocoa nibs roasted org. 25kg
Item No. 54105
These organic roasted cacao nibs have a rich, deep chocolate flavor and are slightly softer than raw nibs. They are perfect for use in baked goods or to enjoy as a snack.
Specifications
- Variation
- Cocoa nibs
- GTIN
- 08718976023245
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976023245
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1433 kJ
- Energy (kcal)
- 349 kcal
- Ingredients (organic*)
- Cocoa beans*
- Carbohydrates
- 8.3 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Latin America Africa
- Country of last processing
- Switzerland EU
- Latin name
- Theobroma cacao
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cleaned cocoa beans are shelled, roasted, sieved and will go through metal detection and then packed.
- Fat
- 17 g
- Dietary fibre
- 58 g
- Moisture
- < 3
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 11 g
- Salt
- <0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- E.coli
- Absent
- Enterobacteriaceae
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 50
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 50
- Storage conditions
- Cool and dry, away from strong odors and direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 26-9-2025
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cocoa nibs roasted org. 25kg
Item No. 54105
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cocoa nibs roasted org. 25kg |
| GTIN | 08718976023245 |
| Country of last processing | Switzerland, EU |
| Agricultural origin | Latin America, Africa |
| Latin name | Theobroma cacao |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cocoa beans* |
| Process | Cleaned cocoa beans are shelled, roasted, sieved and will go through metal detection and then packed. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1433 kJ |
| Energy (kcal) | 349 kcal |
| Fat | 17 g |
| of which saturated | 11 g |
| Carbohydrates | 8.3 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 58 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976023245 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These organic roasted cacao nibs have a rich, deep chocolate flavor and are slightly softer than raw nibs. They are perfect for use in baked goods or to enjoy as a snack.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)