Cocoa powder alk. 10-12% low Cd & low Ni org. 25kg
Item No. 20001
Through alkalization, this delicate cocoa powder has a mild taste, dark colour, and enhanced solubility in liquids. Perfect for confectionery, and beverage applications.
Specifications
- Variation
- Cocoa powder
- GTIN
- 08718976006453
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 14
- EAN-code TU
- 8718976006453
- Protein
- 23.0 g
- Energy (kJ)
- 1375 kJ
- Energy (kcal)
- 332 kcal
- Ingredients (organic*)
- Cocoa beans*
- Carbohydrates
- 12 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- AfricaSouth AmericaCentral AmericaCaribbean
- Country of last processing
- Netherlands (NL)Switzerland (CH)Italy (IT)France (FR)Dominican Republic (DO)
- Latin name
- Theobroma cacao
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cocoa beans are cleaned, winnowed (de-shelled), alkalized & roasted (sterilized), ground into cocoa mass. The Cocoa mass is then sieved, passed magnets or metal detection, packed and stored under proper storage conditions.
- Fat
- 11 g
- Dietary fibre
- 45 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 6.5 g
- Salt
- 0.05 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Enterobacteriaceae
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 50
- Halal-certified
- Yes
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5290
- Moulds
- < 50
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- pH
- 6,5 - 7,6
- Version specification
- V3 CERT 09-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 5 000
- Additives
- Acidity corrector: Potassium carbonate
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cocoa powder alk. 10-12% low Cd & low Ni org. 25kg
Item No. 20001
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cocoa powder alk. 10-12% low Cd & low Ni org. 25kg |
| GTIN | 08718976006453 |
| Country of last processing | Netherlands (NL), Switzerland (CH), Italy (IT), France (FR), Dominican Republic (DO) |
| Agricultural origin | Africa, South America, Central America, Caribbean |
| Latin name | Theobroma cacao |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cocoa beans* |
| Process | Cocoa beans are cleaned, winnowed (de-shelled), alkalized & roasted (sterilized), ground into cocoa mass. The Cocoa mass is then sieved, passed magnets or metal detection, packed and stored under proper storage conditions. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1375 kJ |
| Energy (kcal) | 332 kcal |
| Fat | 11 g |
| of which saturated | 6.5 g |
| Carbohydrates | 12 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 23.0 g |
| Dietary fibre | 45 g |
| Salt | 0.05 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976006453 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Through alkalization, this delicate cocoa powder has a mild taste, dark colour, and enhanced solubility in liquids. Perfect for confectionery, and beverage applications.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)