Apple pieces org. 12kgÂ
Item No. 18111
In the food industry, dried apple pieces are the perfect ingredient for fruit snacks, fillings, sauces, dressings and savoury dishes. They enrich products with their natural sweetness, flavour and nutritional value. In baked products, they contribute to a moist, chewy texture.
Specifications
- Variation
- Apple
- GTIN
- 08718976005623
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 12 kg
- EAN-code TU
- 8718976005623
- Protein
- 1.3 g
- Energy (kJ)
- 1581 kJ
- Energy (kcal)
- 377 kcal
- Ingredients (organic*)
- Apple*
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Chili (CL)
- Country of last processing
- Chili (CL)
- Latin name
- Malus domestica
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 2/3
- Process
- Washed, cored, trimmed, sliced, and then dried
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 15 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 77 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0.1 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 500
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 500
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 15-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Apple pieces org. 12kgÂ
Item No. 18111
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Apple pieces org. 12kg |
| GTIN | 08718976005623 |
| Country of last processing | Chili (CL) |
| Agricultural origin | Chili (CL) |
| Latin name | Malus domestica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Apple* |
| Process | Washed, cored, trimmed, sliced, and then dried |
| Harvest month(s) | 2/3 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1581 kJ |
| Energy (kcal) | 377 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 77 g |
| Protein | 1.3 g |
| Dietary fibre | 15 g |
| Salt | 0.1 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005623 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 12 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
In the food industry, dried apple pieces are the perfect ingredient for fruit snacks, fillings, sauces, dressings and savoury dishes. They enrich products with their natural sweetness, flavour and nutritional value. In baked products, they contribute to a moist, chewy texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)