Apricots chopped 5x7 mm org. 10kg
Item No. 18074
Chopped apricots are slightly softer in consistency than whole apricots, releasing more moisture during cooking. The smaller pieces also provide a more concentrated flavour, allowing the fruit's natural sweetness and sourness to be seamlessly integrated into recipes. They provide a delicious burst
Specifications
- Variation
- Apricot
- GTIN
- 08718976005548
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- GTIN-code TU
- 8718976005548
- Protein
- 5.0 g
- Energy (kJ)
- 1203 kJ
- Energy (kcal)
- 285 kcal
- Ingredients (organic*)
- rice flour*, apricots*
- Carbohydrates
- 59 g
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Prunus armeniaca
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Dried apricots are chopped by dicing machine in cubic shape with rice flour after passing through sieves in various dimensions
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 14.0 g
- Moisture
- < 25
- of which sugars
- 56 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,06 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Orange
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 14-8-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Apricots chopped 5x7 mm org. 10kg
Item No. 18074
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Apricots chopped 5x7 mm org. 10kg |
| GTIN | 08718976005548 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Prunus armeniaca |
Product Details
| Ingredients (organic*) | rice flour*, apricots* |
| Process | Dried apricots are chopped by dicing machine in cubic shape with rice flour after passing through sieves in various dimensions |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1203 kJ |
| Energy (kcal) | 285 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| of which sugars | 56 g |
| Protein | 5.0 g |
| Dietary fibre | 14.0 g |
| Salt | 0,06 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976005548 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Chopped apricots are slightly softer in consistency than whole apricots, releasing more moisture during cooking. The smaller pieces also provide a more concentrated flavour, allowing the fruit's natural sweetness and sourness to be seamlessly integrated into recipes. They provide a delicious burst of flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)