Cherries sour dried org. 10kg
Item No. 19122
Grown in sun-drenched orchards, these cherries have developed a perfect balance of acidity and natural sweetness. The intense flavour and deep red colour, make them perfect for confectionery and baking.
Specifications
- Variation
- Cherry
- GTIN
- 08718976021685
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- GTIN-code TU
- 8718976021685
- Protein
- 4.2 g
- Energy (kJ)
- 1233 kJ
- Energy (kcal)
- 292 kcal
- Ingredients (organic*)
- Sour cherry*, Sunflower Oil* (< 0.2 %)
- Carbohydrates
- 61.7 g
- Agricultural origin
- Uzbekistan (UZ)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Prunus cerasus
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Raw material is sieved, aspirated and washed.
- Fat
- 0.8 g
- Dietary fibre
- 10.9 g
- Moisture
- < 20
- of which sugars
- 37.6 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 27-8-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cherries sour dried org. 10kg
Item No. 19122
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cherries sour dried org. 10kg |
| GTIN | 08718976021685 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Uzbekistan (UZ) |
| Latin name | Prunus cerasus |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sour cherry*, Sunflower Oil* (< 0.2 %) |
| Process | Raw material is sieved, aspirated and washed. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1233 kJ |
| Energy (kcal) | 292 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 61.7 g |
| of which sugars | 37.6 g |
| Protein | 4.2 g |
| Dietary fibre | 10.9 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
| BBD production DO IT | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976021685 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Grown in sun-drenched orchards, these cherries have developed a perfect balance of acidity and natural sweetness. The intense flavour and deep red colour, make them perfect for confectionery and baking.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)