Goji berries org. 20kgÂ
Item No. 19161
Goji berries boast a delightful blend of sweet, sour, and nutty flavours, making them perfect additions to snacks, smoothies, muesli, bars, and nut mixes.
Specifications
- Variation
- Berries
- GTIN
- 08718976016322
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- EAN-code TU
- 8718976016322
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1450 kJ
- Energy (kcal)
- 343 kcal
- Ingredients (organic*)
- 100.00% Goji berries*
- Carbohydrates
- 64 g
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Lycium barbarum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 6/7
- Process
- Selection, machine drying, graduation, color sorting, hand picking, weighing and sealing, bagging, second hand picking, metal detector, hair and dust separation, packing
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 13.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 46.0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,75 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3445
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 27-8-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Goji berries org. 20kgÂ
Item No. 19161
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Goji berries org. 20kg |
| GTIN | 08718976016322 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Lycium barbarum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 100.00% Goji berries* |
| Process | Selection, machine drying, graduation, color sorting, hand picking, weighing and sealing, bagging, second hand picking, metal detector, hair and dust separation, packing |
| Harvest month(s) | 6/7 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1450 kJ |
| Energy (kcal) | 343 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 46.0 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 13.0 g |
| Salt | 0,75 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976016322 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Goji berries boast a delightful blend of sweet, sour, and nutty flavours, making them perfect additions to snacks, smoothies, muesli, bars, and nut mixes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)