Golden berries org. 20kgÂ
Item No. 18040
Physalis are considered a superfruit. These dried berries make a delicious snack and are versatile enough to be used in cereals, yogurt, shakes and smoothies, as well as in jams, salads and desserts. Their characteristic flavor ranges from aromatic sweet to refreshingly sour.
Specifications
- Variation
- Berries
- GTIN
- 08718976005449
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- GTIN-code TU
- 8718976005449
- Protein
- 6.8 g
- Energy (kJ)
- 1395 kJ
- Energy (kcal)
- 325 kcal
- Ingredients (organic*)
- Golden berries*
- Carbohydrates
- 66.7 g
- Agricultural origin
- Peru (PE)
- Country of last processing
- Peru (PE)
- Latin name
- Physalis peruviana
- Harvest month(s)
- 4/5
- Process
- Selection, washing, disinfection, forced air drying, selection, storage, metal detection, sealing, packing.Selection, washing, disinfection, forced air drying, selection, storage, metal detection, sealing, packing.
- Fat
- 1.7 g
- Dietary fibre
- 16.7 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 40 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Colour
- Brown
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Raisin shaped dried fruit
- Version specification
- V1 CERT 13-8-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Golden berries org. 20kgÂ
Item No. 18040
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Golden berries org. 20kg |
| GTIN | 08718976005449 |
| Country of last processing | Peru (PE) |
| Agricultural origin | Peru (PE) |
| Latin name | Physalis peruviana |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Golden berries* |
| Process | Selection, washing, disinfection, forced air drying, selection, storage, metal detection, sealing, packing.Selection, washing, disinfection, forced air drying, selection, storage, metal detection, sealing, packing. |
| Harvest month(s) | 4/5 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1395 kJ |
| Energy (kcal) | 325 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 40 g |
| Protein | 6.8 g |
| Dietary fibre | 16.7 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976005449 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Physalis are considered a superfruit. These dried berries make a delicious snack and are versatile enough to be used in cereals, yogurt, shakes and smoothies, as well as in jams, salads and desserts. Their characteristic flavor ranges from aromatic sweet to refreshingly sour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)