Mango slices 1-2cm dried org. 12kg
Item No. 18223
The exotic essence of these carefully dried small mango slices guarantee an intense mango flavour and a pleasant, chewy texture.
Specifications
- Variation
- Mango
- GTIN
- 08718976021678
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 12 kg
- GTIN-code TU
- 8718976021678
- Protein
- 2.0 g
- Energy (kJ)
- 1350 kJ
- Energy (kcal)
- 320 kcal
- Ingredients (organic*)
- Mango*
- Carbohydrates
- 72 g
- Agricultural origin
- Burkina Faso (BF)
- Country of last processing
- Burkina Faso (BF)
- Latin name
- Mangifera indica
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 6/7
- Process
- Reception, curing/sorting, washing, peeling/cutting, storage, drying, release conditioning, metal detector, storage, transport.
- Fat
- 0.9 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 43.0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 21-8-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Mango slices 1-2cm dried org. 12kg
Item No. 18223
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Mango slices 1-2cm dried org. 12kg |
| GTIN | 08718976021678 |
| Country of last processing | Burkina Faso (BF) |
| Agricultural origin | Burkina Faso (BF) |
| Latin name | Mangifera indica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Mango* |
| Process | Reception, curing/sorting, washing, peeling/cutting, storage, drying, release conditioning, metal detector, storage, transport. |
| Harvest month(s) | 6/7 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1350 kJ |
| Energy (kcal) | 320 kcal |
| Fat | 0.9 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| of which sugars | 43.0 g |
| Protein | 2.0 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976021678 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 12 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
The exotic essence of these carefully dried small mango slices guarantee an intense mango flavour and a pleasant, chewy texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)