Prunes pitted org. 10kg
Item No. 18050
Pitted prunes are perfect for the food industry, and ideal for baking or making bars. These prunes boast a naturally sweet flavour derived from plum sugar.
Specifications
- Variation
- Prunes
- GTIN
- 08718976005463
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- EAN-code TU
- 8718976005463
- Protein
- 1.6 g
- Energy (kJ)
- 842 kJ
- Energy (kcal)
- 199 kcal
- Ingredients (organic*)
- Plums*
- Carbohydrates
- 48 g
- Agricultural origin
- Moldova (MD)
- Country of last processing
- Moldova (MD)
- Latin name
- Prunus domestica
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 10
- Process
- Dried pitted prunes are prepared from sound, mature fresh prune plums which have been washed, tunnel dried, pitted and re-dried
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 5.1 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 38.0 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- < 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 10 000
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 190
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 13-8-2025
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives
- No
- Number of pit fragments
- < 5 pcs/10kg
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Prunes pitted org. 10kg
Item No. 18050
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Prunes pitted org. 10kg |
| GTIN | 08718976005463 |
| Country of last processing | Moldova (MD) |
| Agricultural origin | Moldova (MD) |
| Latin name | Prunus domestica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Plums* |
| Process | Dried pitted prunes are prepared from sound, mature fresh prune plums which have been washed, tunnel dried, pitted and re-dried |
| Harvest month(s) | 10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 842 kJ |
| Energy (kcal) | 199 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 48 g |
| of which sugars | 38.0 g |
| Protein | 1.6 g |
| Dietary fibre | 5.1 g |
| Salt | < 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005463 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Pitted prunes are perfect for the food industry, and ideal for baking or making bars. These prunes boast a naturally sweet flavour derived from plum sugar.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)