Raisins Blue Thompson org. 10kg
Item No. 18061
Blue Thompson raisins have a delightful sweet and tangy flavour, enhancing the depth of dishes. Widely employed in baking, cooking, or as a snack.
Specifications
- Variation
- Currants/Raisins
- GTIN
- 08718976005494
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- EAN-code TU
- 8718976005494
- Protein
- 3.1 g
- Energy (kJ)
- 1378 kJ
- Energy (kcal)
- 325 kcal
- Ingredients (organic*)
- Raisins*, 0.3-0.5% Sunflower oil*
- Carbohydrates
- 71.7 g
- Agricultural origin
- Argentina (AR)
- Country of last processing
- Argentina (AR)
- Latin name
- Vitis vinifera
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 2/3
- Process
- The organic grape is sun-dried. Subsequently receives a mechanic treatment to remove stem, capstem and materials foreign to the product. Calibration by size. Prewashed and washed water by double cascade system, rinse, dried by centrifuged process and
- Fat
- 0.5 g
- Dietary fibre
- 3.7 g
- Moisture
- < 19
- of which sugars
- 69 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0.06 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 33
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 14-8-2025
- Additives
- Organic sunflower oil
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Raisins Blue Thompson org. 10kg
Item No. 18061
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Raisins Blue Thompson org. 10kg |
| GTIN | 08718976005494 |
| Country of last processing | Argentina (AR) |
| Agricultural origin | Argentina (AR) |
| Latin name | Vitis vinifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Raisins*, 0.3-0.5% Sunflower oil* |
| Process | The organic grape is sun-dried. Subsequently receives a mechanic treatment to remove stem, capstem and materials foreign to the product. Calibration by size. Prewashed and washed water by double cascade system, rinse, dried by centrifuged process and |
| Harvest month(s) | 2/3 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1378 kJ |
| Energy (kcal) | 325 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 71.7 g |
| of which sugars | 69 g |
| Protein | 3.1 g |
| Dietary fibre | 3.7 g |
| Salt | 0.06 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005494 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Blue Thompson raisins have a delightful sweet and tangy flavour, enhancing the depth of dishes. Widely employed in baking, cooking, or as a snack.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)