Raisins sultana org. 12,5kg
Item No. 18010
Sultana raisins are a versatile and delicious dried fruit that adds sweetness, texture, and nutrition to a wide range of dishes. Whether enjoyed on their own as a snack or incorporated into recipes, sultana raisins are a delightful addition to any culinary repertoire.
Specifications
- Variation
- Currants/Raisins
- GTIN
- 08718976005371
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 12.5 kg
- EAN-code TU
- 8718976005371
- Protein
- 3.1 g
- Energy (kJ)
- 1378 kJ
- Energy (kcal)
- 325 kcal
- Ingredients (organic*)
- Sultanas*, Vegetable oil*
- Carbohydrates
- 71.7 g
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Vitis vinifera
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- After accepting sultanas/raisins to the factory, they are washed, cleaned mechanically through the sieves, aspirators,cleaned by the laser and X-ray scanners. The packed goods are passed through the metal detector for metal inspection.
- Fat
- 0.5 g
- Dietary fibre
- 3.7 g
- Moisture
- < 17
- of which sugars
- 69 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0.06 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 33
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 13-8-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Raisins sultana org. 12,5kg
Item No. 18010
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Raisins sultana org. 12,5kg |
| GTIN | 08718976005371 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Vitis vinifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sultanas*, Vegetable oil* |
| Process | After accepting sultanas/raisins to the factory, they are washed, cleaned mechanically through the sieves, aspirators,cleaned by the laser and X-ray scanners. The packed goods are passed through the metal detector for metal inspection. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1378 kJ |
| Energy (kcal) | 325 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 71.7 g |
| of which sugars | 69 g |
| Protein | 3.1 g |
| Dietary fibre | 3.7 g |
| Salt | 0.06 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005371 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 12.5 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Sultana raisins are a versatile and delicious dried fruit that adds sweetness, texture, and nutrition to a wide range of dishes. Whether enjoyed on their own as a snack or incorporated into recipes, sultana raisins are a delightful addition to any culinary repertoire.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)