Bread crumbs whole wheat org. 20kg
Item No. 11080
Made from roasted organic whole wheat bread, these breadcrumbs work magic in coating and adding cunchiness to fried and baked dishes due to its firm texture.
Specifications
- Variation
- Bread crumbs
- GTIN
- 08718976001335
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- Width CU
- 0 mm
- Density
- 490 - 540 g/l
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976001335
- Protein
- 13.7 g
- Energy (kJ)
- 1426 kJ
- Energy (kcal)
- 337 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Wheat flour*, salt, Yeast*
- Carbohydrates
- 60.7 g
- Kosher certified
- No
- Latin name
- Triticum aestivum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 7/8
- Process
- Dough is made and baked, dried, grind and then sieved
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 10.5 g
- Moisture
- < 10
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 1 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bread crumbs whole wheat org. 20kg
Item No. 11080
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Bread crumbs whole wheat org. 20kg |
| GTIN | 08718976001335 |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat flour*, salt, Yeast* |
| Process | Dough is made and baked, dried, grind and then sieved |
| Harvest month(s) | 7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1426 kJ |
| Energy (kcal) | 337 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 13.7 g |
| Dietary fibre | 10.5 g |
| Salt | 1 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001335 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Made from roasted organic whole wheat bread, these breadcrumbs work magic in coating and adding cunchiness to fried and baked dishes due to its firm texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)