Corn flour org. 25kg
Item No. 11150
With this corn flour you are sure to make fluffy corn bread, muffins, pancakes or tortilla wraps.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976001434
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 1,5 %
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976001434
- Protein
- 8.9 g
- Energy (kJ)
- 1531 kJ
- Energy (kcal)
- 365 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 75 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Latin name
- Zea mays
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Milling of corn
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2.8 g
- Dietary fibre
- 0.2 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 7.5 g
- of which saturated
- 2.8 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn flour org. 25kg
Item No. 11150
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn flour org. 25kg |
| GTIN | 08718976001434 |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Milling of corn |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1531 kJ |
| Energy (kcal) | 365 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 75 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Protein | 8.9 g |
| Dietary fibre | 0.2 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001434 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
With this corn flour you are sure to make fluffy corn bread, muffins, pancakes or tortilla wraps.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)