Corn starch native org. 25kg
Item No. 11120
This corn starch has a silky texture and excellent thickening abilities. It is loved in making velvety sauces, tender pastries or crispy coatings.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976001380
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 0,2 %
- GTIN-code TU
- 8718976001380
- Protein
- 0.3 g
- Energy (kJ)
- 1503 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 87 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Austria (AT)
- Latin name
- Zea mays
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Grinding, separation, sieving, drying, packaging, metal detecting
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 0.8 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.03 g
- Shelf life after production supplier
- 60M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- Yes
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 215
- Moulds
- < 300
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- pH
- 4.5 - 7
- Version specification
- V1 CERT 14-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn starch native org. 25kg
Item No. 11120
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn starch native org. 25kg |
| GTIN | 08718976001380 |
| Country of last processing | Austria (AT) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Grinding, separation, sieving, drying, packaging, metal detecting |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1503 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 87 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.3 g |
| Dietary fibre | 0.8 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 60M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001380 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This corn starch has a silky texture and excellent thickening abilities. It is loved in making velvety sauces, tender pastries or crispy coatings.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)