Oat flour GF org. 20kg
Item No. 11389
Gluten-free oat flour is the cornerstone of many baking creations, from pancakes, biscuits or cakes, the possibilities are endless.
Specifications
- Variation
- Oats
- GTIN
- 08718976020695
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976020695
- Protein
- 13.0 g
- Energy (kJ)
- 1575 kJ
- Energy (kcal)
- 373 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Suitable for celiacs: gluten < 20 ppm?
- 1
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Oat Flour Organic 20kg Gluten Free
- Carbohydrates
- 61 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Finland (FI)
- Country of last processing
- Finland (FI)
- Latin name
- Avena sativa
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 7.3 g
- Dietary fibre
- 7.3 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2 g
- of which saturated
- 1.3 g
- Salt
- 0,02 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 15M
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Source
- NEVO database
- Certification(s)
- Kosher
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 213
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Oat flour GF org. 20kg
Item No. 11389
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Oat flour GF org. 20kg |
| GTIN | 08718976020695 |
| Country of last processing | Finland (FI) |
| Agricultural origin | Finland (FI) |
| Latin name | Avena sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Oat Flour Organic 20kg Gluten Free |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1575 kJ |
| Energy (kcal) | 373 kcal |
| Fat | 7.3 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which sugars | 2 g |
| Protein | 13.0 g |
| Dietary fibre | 7.3 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 15M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976020695 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Gluten-free oat flour is the cornerstone of many baking creations, from pancakes, biscuits or cakes, the possibilities are endless.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)