Quinoa flour org. 20kg GF
Item No. 11422
Not only is this quinoa flour super nutritious, but its unique flavour gives a surprising twist to all kinds of products.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976020701
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- EAN-code TU
- 8718976020701
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1623 kJ
- Energy (kcal)
- 385 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Suitable for celiacs: gluten < 20 ppm?
- 1
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 62 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Peru (PE)Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Peru (PE)Netherlands (NL)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 5/6/7
- Process
- Raw material reception, grinding, packaging, sealing, metal detector, storage.
- Fat
- 7.5 g
- Dietary fibre
- 6.1 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 2.7 g
- of which saturated
- 1.2 g
- Salt
- 0,10 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- Gluten free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Size
- < 0,25 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Powder
- Version specification
- V2 CERT 30-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa flour org. 20kg GF
Item No. 11422
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa flour org. 20kg GF |
| GTIN | 08718976020701 |
| Country of last processing | Peru (PE), Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Peru (PE), Bolivia (BO) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Raw material reception, grinding, packaging, sealing, metal detector, storage. |
| Harvest month(s) | 5/6/7 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1623 kJ |
| Energy (kcal) | 385 kcal |
| Fat | 7.5 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 62 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 6.1 g |
| Salt | 0,10 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020701 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Not only is this quinoa flour super nutritious, but its unique flavour gives a surprising twist to all kinds of products.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)