Spelt flour whole org. 20kg
Item No. 11406
The subtly nutty flavour and hint of sweetness of this spelt flour gives a delicious twist to a wide range of baking products. Bread, biscuits, cakes, crackers or baking mixes, with this spelt flour you can go all the way.
Specifications
- Variation
- Spelt
- GTIN
- 08718976001861
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 600 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 400 mm
- EAN-code TU
- 8718976001861
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1587 kJ
- Energy (kcal)
- 378 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 150 mm
- Ingredients (organic*)
- Spelt flour*
- Carbohydrates
- 70 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Finland (FI)
- Latin name
- Triticum spelta
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Harvest, cleaning, milling, packing, magnet
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2.5 g
- Dietary fibre
- 10 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 6.8 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Source
- NEVO database
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5577
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Spelt flour whole org. 20kg
Item No. 11406
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Spelt flour whole org. 20kg |
| GTIN | 08718976001861 |
| Agricultural origin | Finland (FI) |
| Latin name | Triticum spelta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Spelt flour* |
| Process | Harvest, cleaning, milling, packing, magnet |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1587 kJ |
| Energy (kcal) | 378 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| of which sugars | 6.8 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 10 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001861 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 150 mm |
| Width HE | 600 mm |
| Depth HE | 400 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
The subtly nutty flavour and hint of sweetness of this spelt flour gives a delicious twist to a wide range of baking products. Bread, biscuits, cakes, crackers or baking mixes, with this spelt flour you can go all the way.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)