Wheat flour whole org. 25kg
Item No. 11020
This organic whole wheat flour is ideal for artisan bakeries, restaurants and food manufacturers who want to enrich their creations with the characteristic properties of whole wheat.
Specifications
- Variation
- Wheat
- GTIN
- 08718976001199
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976001199
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1387 kJ
- Energy (kcal)
- 328 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Wheat*
- Carbohydrates
- 59 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Latin name
- Triticum aestivum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 7/8
- Process
- A mixture of European organic wheat milled
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 9 g
- Moisture
- < 16
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Wheat flour whole org. 25kg
Item No. 11020
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Wheat flour whole org. 25kg |
| GTIN | 08718976001199 |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat* |
| Process | A mixture of European organic wheat milled |
| Harvest month(s) | 7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1387 kJ |
| Energy (kcal) | 328 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 9 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001199 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
This organic whole wheat flour is ideal for artisan bakeries, restaurants and food manufacturers who want to enrich their creations with the characteristic properties of whole wheat.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)