Amaranth org. 25kg
Item No. 10193
Amaranth is a delicious alternative to rice or grains. It serves as a thickener in soups, but can also replace part of wheat flour in bread. Note: it does not rise!
Specifications
- Variation
- Amaranth
- GTIN
- 08718976003056
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976003056
- Protein
- 13.5 g
- Energy (kJ)
- 1559 kJ
- Energy (kcal)
- 370 kcal
- Ingredients (organic*)
- 100.00% Amaranth*
- Carbohydrates
- 65 g
- Agricultural origin
- Peru (PE)
- Country of last processing
- Peru (PE)
- Latin name
- Amaranthus sp.
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Once the Amaranth grain is harvested, it is transported to a processing facility, where the grain is selected, ventilated and colour classified. Once the grain is homogenous in colour it ispacked and ready for exportation.
- Fat
- 7 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 1.7 g
- of which saturated
- 1.5 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 20-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaranth org. 25kg
Item No. 10193
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Amaranth org. 25kg |
| GTIN | 08718976003056 |
| Country of last processing | Peru (PE) |
| Agricultural origin | Peru (PE) |
| Latin name | Amaranthus sp. |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 100.00% Amaranth* |
| Process | Once the Amaranth grain is harvested, it is transported to a processing facility, where the grain is selected, ventilated and colour classified. Once the grain is homogenous in colour it ispacked and ready for exportation. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1559 kJ |
| Energy (kcal) | 370 kcal |
| Fat | 7 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Protein | 13.5 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976003056 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Amaranth is a delicious alternative to rice or grains. It serves as a thickener in soups, but can also replace part of wheat flour in bread. Note: it does not rise!Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)