Barley hulled org. 25kg
Item No. 10210
Our hulled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.
Specifications
- Variation
- Barley
- GTIN
- 08718976000543
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000543
- Protein
- 6.3 g
- Energy (kJ)
- 1419 kJ
- Energy (kcal)
- 337 kcal
- Ingredients (organic*)
- Barley hulled*
- Carbohydrates
- 64 g
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Panicum miliaceum
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 8
- Process
- Cleaning, hulling, packing
- Fat
- 2.7 g
- Dietary fibre
- 16 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 2.8 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Present allergens:
- Barley
- Source
- Analysis
- Smell
- Product specific
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 22-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Barley hulled org. 25kg
Item No. 10210
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Barley hulled org. 25kg |
| GTIN | 08718976000543 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Panicum miliaceum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Barley hulled* |
| Process | Cleaning, hulling, packing |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1419 kJ |
| Energy (kcal) | 337 kcal |
| Fat | 2.7 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 2.8 g |
| Protein | 6.3 g |
| Dietary fibre | 16 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000543 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Barley |
Description
Our hulled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)