Barley pearled org. 25kg
Item No. 10211
Our pearled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.
Specifications
- Variation
- Barley
- GTIN
- 08718976000550
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000550
- Protein
- 9.0 g
- Energy (kJ)
- 1435 kJ
- Energy (kcal)
- 339 kcal
- Ingredients (organic*)
- Barley*
- Carbohydrates
- 67 g
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Hordeum vulgare
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning, hulling, polishing, packing
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 8.6 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,012 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Present allergens:
- Barley
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 212
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 22-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Barley pearled org. 25kg
Item No. 10211
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Barley pearled org. 25kg |
| GTIN | 08718976000550 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Hordeum vulgare |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Barley* |
| Process | Cleaning, hulling, polishing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1435 kJ |
| Energy (kcal) | 339 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 67 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 9.0 g |
| Dietary fibre | 8.6 g |
| Salt | 0,012 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000550 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Barley |
Description
Our pearled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)