Buckwheat hulled org. GF 1000kg
Item No. 10486
A versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, hulled buckwheat serves as a popular wheat substitute. Tip: Toasting buckwheat before using it enhances its flavor and aroma.
Specifications
- Variation
- Buckwheat
- GTIN
- 08718976022286
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976022286
- Protein
- 8.0 g
- Energy (kJ)
- 1513 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat*
- Carbohydrates
- 74 g
- Agricultural origin
- Lithuania (LT)
- Latin name
- Fagopyrum esculentum
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 11/12/1
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 5.6 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 2.1 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0,003 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Source
- NEVO database
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 1019
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Buckwheat hulled org. GF 1000kg
Item No. 10486
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Buckwheat hulled org. GF 1000kg |
| GTIN | 08718976022286 |
| Agricultural origin | Lithuania (LT) |
| Latin name | Fagopyrum esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat* |
| Harvest month(s) | 11/12/1 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1513 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Protein | 8.0 g |
| Dietary fibre | 5.6 g |
| Salt | 0,003 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022286 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
Description
A versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, hulled buckwheat serves as a popular wheat substitute. Tip: Toasting buckwheat before using it enhances its flavor and aroma.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)