Buckwheat hulled org. GF 25kg
Item No. 10481
Hulled buckwheat, a versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, serves as a popular wheat substitute. Tip: toasting buckwheat before use enhances its flavour and aroma.
Specifications
- Variation
- Buckwheat
- GTIN
- 08718976000932
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976000932
- Protein
- 13.0 g
- Energy (kJ)
- 1475 kJ
- Energy (kcal)
- 349 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat*
- Carbohydrates
- 64 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Latin name
- Fagopyrum esculentum
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 10/11
- Process
- Harvest, hulling, cleaning, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 3.5 g
- Dietary fibre
- 4.0 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 1.2 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0,02 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Certification(s)
- Kosher
- Possible cross-contamination:
- Soy
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Buckwheat hulled org. GF 25kg
Item No. 10481
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Buckwheat hulled org. GF 25kg |
| GTIN | 08718976000932 |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Fagopyrum esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat* |
| Process | Harvest, hulling, cleaning, packing |
| Harvest month(s) | 10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1475 kJ |
| Energy (kcal) | 349 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Protein | 13.0 g |
| Dietary fibre | 4.0 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000932 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Hulled buckwheat, a versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, serves as a popular wheat substitute. Tip: toasting buckwheat before use enhances its flavour and aroma.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)