Bulghur medium org. 25kg
Item No. 10151
Enhance the nutritional profile of your products by incorporating this medium bulgur into a wide range of food formulations, from snacks to ready-to-eat meals.
Specifications
- Variation
- Bulgur
- GTIN
- 08718976000284
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000284
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1436 kJ
- Energy (kcal)
- 340 kcal
- Ingredients (organic*)
- Bulghur*
- Carbohydrates
- 63 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding
- Fat
- 1.3 g
- Dietary fibre
- 13.0 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0.4 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.04 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- < 100
- Enterobacteriaceae
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 1015
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Stones
- < 1 per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 08-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 1
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bulghur medium org. 25kg
Item No. 10151
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Bulghur medium org. 25kg |
| GTIN | 08718976000284 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Bulghur* |
| Process | Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1436 kJ |
| Energy (kcal) | 340 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 13.0 g |
| Salt | 0.04 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000284 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Enhance the nutritional profile of your products by incorporating this medium bulgur into a wide range of food formulations, from snacks to ready-to-eat meals.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)