Corn org. 25kg
Item No. 10200
Organic corn is a versatile staple ingredient that is used in countless products, such as breakfast cereals, snacks and pastries. Furthermore, it can be processed into starch or syrup, the possibilities are endless.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976000536
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000536
- Protein
- 9.2 g
- Energy (kJ)
- 1484 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 65.5 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Netherlands (NL)
- Country of last processing
- European Union (EU)
- Latin name
- Zea mays
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning, packing
- Fat
- 3.8 g
- Dietary fibre
- 9.2 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 1.5 g
- of which saturated
- 9.2 g
- Salt
- 0,015 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 20-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn org. 25kg
Item No. 10200
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn org. 25kg |
| GTIN | 08718976000536 |
| Country of last processing | European Union (EU) |
| Agricultural origin | Netherlands (NL) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Cleaning, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1484 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| of which saturated | 9.2 g |
| Carbohydrates | 65.5 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Protein | 9.2 g |
| Dietary fibre | 9.2 g |
| Salt | 0,015 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000536 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Organic corn is a versatile staple ingredient that is used in countless products, such as breakfast cereals, snacks and pastries. Furthermore, it can be processed into starch or syrup, the possibilities are endless.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)