Couscous spelt org. 25kg
Item No. 10167
Spelt couscous typically has a nuttier flavour and chewier texture compared to white couscous. Be surprised by choosing for spelt instead of our whole wheat variant.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976000352
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000352
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1449 kJ
- Energy (kcal)
- 324 kcal
- Ingredients (organic*)
- Wheat spelt*
- Carbohydrates
- 65 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum spelta
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Raw material used in the production of couscous is organic whole SPELT flour. The flour, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled
- Fat
- 1.9 g
- Dietary fibre
- 8.4 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,05 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 9-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous spelt org. 25kg
Item No. 10167
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous spelt org. 25kg |
| GTIN | 08718976000352 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum spelta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat spelt* |
| Process | Raw material used in the production of couscous is organic whole SPELT flour. The flour, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1449 kJ |
| Energy (kcal) | 324 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 8.4 g |
| Salt | 0,05 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000352 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Spelt couscous typically has a nuttier flavour and chewier texture compared to white couscous. Be surprised by choosing for spelt instead of our whole wheat variant.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)