Couscous white org. 25kg
Item No. 10611
Couscous can be used instead of any other grain or rice and is known for its fast ability to absorbs all flavours. White couscous has a lighter texture and milder flavour compared to whole grain varieties. It cooks relatively quickly and has a softer texture.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976019453
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- 0,9
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 360 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 600 mm
- EAN-code TU
- 8718976019453
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1537 kJ
- Energy (kcal)
- 363 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 140 mm
- Ingredients (organic*)
- Organic durum wheat semolina*
- Carbohydrates
- 72 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 6/7/8
- Process
- The raw material used in the production of organic couscous is the organic durum wheat semolina, of Italian origin. The semolina, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and air-cooled.
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.15 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 3.7 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2.2 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Enterobacteriaceae
- < 10 000
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Soy and Mustard
- Nevo-No.
- 1889
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Impurity
- < 0,1
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 10 000
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Listeria monocytogenes
- Absent 25g
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous white org. 25kg
Item No. 10611
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous white org. 25kg |
| GTIN | 08718976019453 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Organic durum wheat semolina* |
| Process | The raw material used in the production of organic couscous is the organic durum wheat semolina, of Italian origin. The semolina, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and air-cooled. |
| Harvest month(s) | 6/7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1537 kJ |
| Energy (kcal) | 363 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 3.7 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976019453 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 140 mm |
| Width HE | 360 mm |
| Depth HE | 600 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.15 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Couscous can be used instead of any other grain or rice and is known for its fast ability to absorbs all flavours. White couscous has a lighter texture and milder flavour compared to whole grain varieties. It cooks relatively quickly and has a softer texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)