Couscous whole wheat org. 1000kg
Item No. 10159
Whole wheat couscous is, because it retains all parts of the grain, higher in fiber, vitamins, and minerals compared to white couscous. It has a denser texture and a nuttier flavour due to the presence of bran and germ, and is ought to be the most nutritious type of couscous.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976000321
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- Ash content
- < 1,7 %
- GTIN-code TU
- 8718976000321
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1449 kJ
- Energy (kcal)
- 342 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Durum wheat*
- Carbohydrates
- 65 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Mixing, cooking, drying, cooling, sieving, packing, metal detection
- Fat
- 1.9 g
- Dietary fibre
- 8.4 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.05 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Enterobacteriaceae
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 500
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Soy and Mustard
- Nevo-No.
- 5518
- Moulds
- < 500
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 100
- pH
- 6
- Version specification
- V1 CERT 09-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 4
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous whole wheat org. 1000kg
Item No. 10159
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous whole wheat org. 1000kg |
| GTIN | 08718976000321 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Durum wheat* |
| Process | Mixing, cooking, drying, cooling, sieving, packing, metal detection |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1449 kJ |
| Energy (kcal) | 342 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 8.4 g |
| Salt | 0.05 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000321 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Big bag |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Whole wheat couscous is, because it retains all parts of the grain, higher in fiber, vitamins, and minerals compared to white couscous. It has a denser texture and a nuttier flavour due to the presence of bran and germ, and is ought to be the most nutritious type of couscous.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)