Couscous whole wheat org. 25kg
Item No. 10163
Whole wheat couscous is, because it retains all parts of the grain, higher in fiber, vitamins, and minerals compared to white couscous. It has a denser texture and a nuttier flavour due to the presence of bran and germ, and is ought to be the most nutritious type of couscous.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976018272
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976018272
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1449 kJ
- Energy (kcal)
- 342 kcal
- Ingredients (organic*)
- Couscous*, water
- Carbohydrates
- 65 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum durum
- Pest control DO IT
- No
- Process
- The raw material used in the production of organic whole couscous is the organic whole durum wheat semolina, of Italian origin. The semolina, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled.
- Fat
- 1.9 g
- Dietary fibre
- 8.4 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.05 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5518
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 9-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous whole wheat org. 25kg
Item No. 10163
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous whole wheat org. 25kg |
| GTIN | 08718976018272 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Couscous*, water |
| Process | The raw material used in the production of organic whole couscous is the organic whole durum wheat semolina, of Italian origin. The semolina, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1449 kJ |
| Energy (kcal) | 342 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 8.4 g |
| Salt | 0.05 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976018272 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Whole wheat couscous is, because it retains all parts of the grain, higher in fiber, vitamins, and minerals compared to white couscous. It has a denser texture and a nuttier flavour due to the presence of bran and germ, and is ought to be the most nutritious type of couscous.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)