Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD
Item No. 10127
Millet, an ancient grain brimming with nutrients, and flavour. Whether as a hearty salad base, a wholesome addition to soups, or ground into flour for baking, our millet adds wholesome goodness and flavour.
Specifications
- Variation
- Millet
- GTIN
- 08718976000215
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000215
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1566 kJ
- Energy (kcal)
- 370 kcal
- Ingredients (organic*)
- Millet*
- Carbohydrates
- 71 g
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Panicum miliaceum
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Harvest, cleaning, hulling, packing
- Fat
- 4.0 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 7-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD
Item No. 10127
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD |
| GTIN | 08718976000215 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Panicum miliaceum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Millet* |
| Process | Harvest, cleaning, hulling, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1566 kJ |
| Energy (kcal) | 370 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000215 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Millet, an ancient grain brimming with nutrients, and flavour. Whether as a hearty salad base, a wholesome addition to soups, or ground into flour for baking, our millet adds wholesome goodness and flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)