Millet hulled org. 25kg
Item No. 10122
Millet, an ancient grain brimming with nutrients, and flavour. Whether as a hearty salad base, a wholesome addition to soups, or ground into flour for baking, our millet adds wholesome goodness and flavour.
Specifications
- Variation
- Millet
- GTIN
- 08718976000192
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000192
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1566 kJ
- Energy (kcal)
- 370 kcal
- Ingredients (organic*)
- Hulled millet*
- Carbohydrates
- 70 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Ukraine (UA)
- Country of last processing
- Ukraine (UA)
- Latin name
- Panicum miliaceum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 8
- Process
- Harvesting, cleaning, dedusting by wind, magnet control, gravity, destoning, shell removal, selection, metal detection, packing
- Fat
- 4.1 g
- Dietary fibre
- 3.1 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 1
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 100 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Staphylococcus aureus
- < 50
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 08-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 0,2
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Millet hulled org. 25kg
Item No. 10122
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Millet hulled org. 25kg |
| GTIN | 08718976000192 |
| Country of last processing | Ukraine (UA) |
| Agricultural origin | Ukraine (UA) |
| Latin name | Panicum miliaceum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Hulled millet* |
| Process | Harvesting, cleaning, dedusting by wind, magnet control, gravity, destoning, shell removal, selection, metal detection, packing |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1566 kJ |
| Energy (kcal) | 370 kcal |
| Fat | 4.1 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 3.1 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000192 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Millet, an ancient grain brimming with nutrients, and flavour. Whether as a hearty salad base, a wholesome addition to soups, or ground into flour for baking, our millet adds wholesome goodness and flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)