Oat flakes coarse org. 25kg
Item No. 12020
Organic coarse oat flakes are a versatile addition to a variety of products, including oatmeals and more.
Specifications
- Variation
- Oats
- GTIN
- 08718976001946
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Density
- 390 - 410 g/l
- GTIN-code TU
- 8718976001946
- Protein
- 13 g
- Energy (kJ)
- 1575 kJ
- Energy (kcal)
- 373 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Oats*
- Carbohydrates
- 61 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Finland (FI)
- Country of last processing
- Finland (FI)
- Latin name
- Avena sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8
- Process
- Cleaning, peeling, cutting, steam treatment, rolling, drying, cooling, sieving, packing
- Fat
- 7.3 g
- Dietary fibre
- 7.3 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2 g
- of which saturated
- 1.3 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 15M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Oats
- Source
- NEVO database
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- Yes
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 213
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 13-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 20 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Oat flakes coarse org. 25kg
Item No. 12020
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Oat flakes coarse org. 25kg |
| GTIN | 08718976001946 |
| Country of last processing | Finland (FI) |
| Agricultural origin | Finland (FI) |
| Latin name | Avena sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Oats* |
| Process | Cleaning, peeling, cutting, steam treatment, rolling, drying, cooling, sieving, packing |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1575 kJ |
| Energy (kcal) | 373 kcal |
| Fat | 7.3 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which sugars | 2 g |
| Protein | 13 g |
| Dietary fibre | 7.3 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 15M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001946 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Oats |
Description
Organic coarse oat flakes are a versatile addition to a variety of products, including oatmeals and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)