Popcorn org. 1000kg
Item No. 10096
Elevate your snack offerings with our organic popcorn. Perfect for cinemas or restaurants, our popcorn kernels guarantee a crunchy and delicious treat every time. Whether air-popped, kettle-cooked, or flavoured with your signature seasoning blend, our popcorn kernels will surely satisfy your
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976023115
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976023115
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1582 kJ
- Energy (kcal)
- 374 kcal
- Ingredients (organic*)
- Puff maize*
- Carbohydrates
- 71 g
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Zea mays everta
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Input control, cleaning, sorting, packing
- Fat
- 4 g
- Dietary fibre
- 5.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- 0.012 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 214
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 3-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Popcorn org. 1000kg
Item No. 10096
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Popcorn org. 1000kg |
| GTIN | 08718976023115 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Zea mays everta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Puff maize* |
| Process | Input control, cleaning, sorting, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1582 kJ |
| Energy (kcal) | 374 kcal |
| Fat | 4 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 5.0 g |
| Salt | 0.012 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976023115 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Elevate your snack offerings with our organic popcorn. Perfect for cinemas or restaurants, our popcorn kernels guarantee a crunchy and delicious treat every time. Whether air-popped, kettle-cooked, or flavoured with your signature seasoning blend, our popcorn kernels will surely satisfy your customers' cravings.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)