Quinoa red org. 25kg
Item No. 10181
Discover our red quinoa, with a more subtle earthy flavour than its white friend. Red quinoa retains its shape when cooked and has a fairly chewy texture. Red quinoa is popular with many.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976000437
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 08718976000437
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1692 kJ
- Energy (kcal)
- 402 kcal
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 66 g
- Agricultural origin
- Peru (PE)
- Country of last processing
- Peru (PE)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- From reception of raw materials, storage, during processing (hopper feeding, pre-cleaning, MP storage, duringprocessing (hopper feeding, precleaning 1, shredding,scarifying (if required), polishing (if required), densimetric, optical selector, rotary
- Fat
- 7.3 g
- Dietary fibre
- 10 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 7.4 g
- of which saturated
- 0.9 g
- Salt
- 0.02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 14-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa red org. 25kg
Item No. 10181
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa red org. 25kg |
| GTIN | 08718976000437 |
| Country of last processing | Peru (PE) |
| Agricultural origin | Peru (PE) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | From reception of raw materials, storage, during processing (hopper feeding, pre-cleaning, MP storage, duringprocessing (hopper feeding, precleaning 1, shredding,scarifying (if required), polishing (if required), densimetric, optical selector, rotary |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1692 kJ |
| Energy (kcal) | 402 kcal |
| Fat | 7.3 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 66 g |
| of which sugars | 7.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 10 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 08718976000437 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover our red quinoa, with a more subtle earthy flavour than its white friend. Red quinoa retains its shape when cooked and has a fairly chewy texture. Red quinoa is popular with many.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)