Quinoa white REAL org. 25kgÂ
Item No. 10183
Discover our white quinoa, the most popular variety known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. It is ready quickly and the favourite among quinoa lovers.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976000451
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000451
- Protein
- 14.1 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 57.2 g
- Agricultural origin
- Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Bolivia (BO)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Separation by size, destoning, washing (saponin removing), drying, packaging.
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3153
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 14-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa white REAL org. 25kgÂ
Item No. 10183
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa white REAL org. 25kg |
| GTIN | 08718976000451 |
| Country of last processing | Bolivia (BO) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Separation by size, destoning, washing (saponin removing), drying, packaging. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.1 g |
| Dietary fibre | 7 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000451 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover our white quinoa, the most popular variety known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. It is ready quickly and the favourite among quinoa lovers.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)