Spelt flakes org. 25kg
Item No. 12150
Spelt flakes are an ideal choice for crafting bread, biscuits, cakes, crackers, and baking mixes. Its subtle nutty flavour and hint of sweetness impart a delightful twist to various products.
Specifications
- Variation
- Spelt
- GTIN
- 08718976002202
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976002202
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1474 kJ
- Energy (kcal)
- 349 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Spelt*
- Carbohydrates
- 64 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum spelta
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 8
- Process
- Harvest, cleaning, verpakken
- Fat
- 2.8 g
- Dietary fibre
- 11.0 g
- of which sugars
- 2.2 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- <0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Analysis
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 5 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 5 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 13-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Spelt flakes org. 25kg
Item No. 12150
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Spelt flakes org. 25kg |
| GTIN | 08718976002202 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Triticum spelta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Spelt* |
| Process | Harvest, cleaning, verpakken |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1474 kJ |
| Energy (kcal) | 349 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 11.0 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 8M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976002202 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Spelt flakes are an ideal choice for crafting bread, biscuits, cakes, crackers, and baking mixes. Its subtle nutty flavour and hint of sweetness impart a delightful twist to various products.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)