Brazil nuts midget org. 19,96kg
Item No. 17240
Brazil nuts boast a rich, creamy flavour with a subtly sweet and earthy undertone. Their firm, crunchy texture adds satisfaction to snacking or culinary creations. Whether blended into nut butter or sprinkled on salads, yogurt, or oatmeal, they elevate dishes with their unique taste and texture.
Specifications
- Variation
- Brazil nuts
- GTIN
- 08718976005159
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- EAN-code TU
- 8718976005159
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 2830 kJ
- Energy (kcal)
- 687 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 1
- Ingredients (organic*)
- Brazil nuts
- Carbohydrates
- 2.6 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Bolivia (BO)
- Latin name
- Bertholletia excelsa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 1/2/3
- Process
- Cleaning, drying with peel, preselection by size, peeling, elimination of damages, selection by size, classified by type and packaging.
- Fat
- 67 g
- Dietary fibre
- 7.5 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 2.3 g
- of which saturated
- 16 g
- Salt
- <0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Brazil nuts
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 2
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 203
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 25-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 50 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 5
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Brazil nuts midget org. 19,96kg
Item No. 17240
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Brazil nuts midget org. 19,96kg |
| GTIN | 08718976005159 |
| Country of last processing | Bolivia (BO) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO) |
| Latin name | Bertholletia excelsa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Brazil nuts |
| Process | Cleaning, drying with peel, preselection by size, peeling, elimination of damages, selection by size, classified by type and packaging. |
| Harvest month(s) | 1/2/3 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2830 kJ |
| Energy (kcal) | 687 kcal |
| Fat | 67 g |
| of which saturated | 16 g |
| Carbohydrates | 2.6 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 7.5 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005159 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | Brazil nuts |
Description
Brazil nuts boast a rich, creamy flavour with a subtly sweet and earthy undertone. Their firm, crunchy texture adds satisfaction to snacking or culinary creations. Whether blended into nut butter or sprinkled on salads, yogurt, or oatmeal, they elevate dishes with their unique taste and texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)