Specifications
- Variation
- Brazil nuts
- GTIN
- 08718976022811
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- EAN-code TU
- 8718976022811
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 2830 kJ
- Energy (kcal)
- 687 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 0,5
- Ingredients (organic*)
- Brazil nuts
- Carbohydrates
- 2.6 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Bolivia (BO) Brazil (BR)
- Country of last processing
- Bolivia (BO)
- Latin name
- Bertholletia excelsa
- NOP
- Yes
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 1/2/3
- Process
- Cleaning, drying with peeling, pre-selection by size, peeling, damage removal, selection by size, classification by type and packaging
- Fat
- 67 g
- Dietary fibre
- 7.5 g
- Moisture
- < 4
- of which sugars
- 2.3 g
- of which saturated
- 16 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Brazil nuts
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 2
- E.coli
- <10
- Enterobacteriaceae
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 203
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 100
- Version specification
- V2 CERT 03-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Brazil nuts midgets org. 19,96kg NOP
Item No. 88114
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Brazil nuts midgets org. 19,96kg NOP |
| GTIN | 08718976022811 |
| Country of last processing | Bolivia (BO) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO), Brazil (BR) |
| Latin name | Bertholletia excelsa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Brazil nuts |
| Process | Cleaning, drying with peeling, pre-selection by size, peeling, damage removal, selection by size, classification by type and packaging |
| Harvest month(s) | 1/2/3 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2830 kJ |
| Energy (kcal) | 687 kcal |
| Fat | 67 g |
| of which saturated | 16 g |
| Carbohydrates | 2.6 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 7.5 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022811 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | Brazil nuts |

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)