Coconut desiccated medium org. 25kg
Item No. 17182
The fine texture of this coconut is suitable for many products, whether sprinkled over baked goods, mixed through fillings or used as a coating for confectionery.
Specifications
- Variation
- Coconut
- GTIN
- 08718976004954
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976004954
- Protein
- 7.6 g
- Energy (kJ)
- 2705 kJ
- Energy (kcal)
- 657 kcal
- Ingredients (organic*)
- Coconut*
- Carbohydrates
- 5.2 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Sri Lanka (LK)
- Country of last processing
- Sri Lanka (LK)
- Latin name
- Cocos Nucifera
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Selection, peel removal, cleaning, cutting, cleaning, sterilizing, cutting, drying, metal detecting, packaging
- Fat
- 65 g
- Dietary fibre
- 12 g
- Moisture
- < 3
- of which sugars
- 5.2 g
- of which saturated
- 61 g
- Salt
- 0.1 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Coconut
- Source
- Analysis
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Size
- < 2,8 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Oil content
- 66.5 %
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry, away from strong odors and direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 25-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 1
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Coconut desiccated medium org. 25kg
Item No. 17182
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Coconut desiccated medium org. 25kg |
| GTIN | 08718976004954 |
| Country of last processing | Sri Lanka (LK) |
| Agricultural origin | Sri Lanka (LK) |
| Latin name | Cocos Nucifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Coconut* |
| Process | Selection, peel removal, cleaning, cutting, cleaning, sterilizing, cutting, drying, metal detecting, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2705 kJ |
| Energy (kcal) | 657 kcal |
| Fat | 65 g |
| of which saturated | 61 g |
| Carbohydrates | 5.2 g |
| of which sugars | 5.2 g |
| Protein | 7.6 g |
| Dietary fibre | 12 g |
| Salt | 0.1 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976004954 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Coconut |
Description
The fine texture of this coconut is suitable for many products, whether sprinkled over baked goods, mixed through fillings or used as a coating for confectionery.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)