Hazelnut granella 2-4mm toasted org. 25kg
Item No. 17056
These roasted hazelnuts have a rich flavour and a delicious crunch. They are ideal for adding an irresistible taste and texture to chocolate, spreads, sweets and savoury dishes.
Specifications
- Variation
- Hazelnuts
- GTIN
- 08718976020282
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976020282
- Protein
- 16.0 g
- Energy (kJ)
- 2763 kJ
- Energy (kcal)
- 670 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 1
- Ingredients (organic*)
- Hazelnuts*
- Carbohydrates
- 4.8 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Corylus avellana
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Selection, peel removal, roasting, grinding, sieving, vacuum packing
- Fat
- 63 g
- Dietary fibre
- 9 g
- Moisture
- < 1.5 %
- of which sugars
- 4.3 g
- of which saturated
- 4.6 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Hazelnuts
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Size
- 2 - 4 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 200
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 25-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 25 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Hazelnut granella 2-4mm toasted org. 25kg
Item No. 17056
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Hazelnut granella 2-4mm toasted org. 25kg |
| GTIN | 08718976020282 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Corylus avellana |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Hazelnuts* |
| Process | Selection, peel removal, roasting, grinding, sieving, vacuum packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2763 kJ |
| Energy (kcal) | 670 kcal |
| Fat | 63 g |
| of which saturated | 4.6 g |
| Carbohydrates | 4.8 g |
| of which sugars | 4.3 g |
| Protein | 16.0 g |
| Dietary fibre | 9 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020282 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Hazelnuts |
Description
These roasted hazelnuts have a rich flavour and a delicious crunch. They are ideal for adding an irresistible taste and texture to chocolate, spreads, sweets and savoury dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)