Hazelnuts 10-11 org. 25kg
Item No. 17020
These hazelnuts boast rich flavour and a satisfying crunch, making them a versatile ingredient for chocolates, spreads, confectionery, and savoury dishes.
Specifications
- Variation
- Hazelnuts
- GTIN
- 08718976004626
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976004626
- Protein
- 16 g
- Energy (kJ)
- 2763 kJ
- Energy (kcal)
- 670 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 1
- Ingredients (organic*)
- Hazelnuts*
- Carbohydrates
- 4.8 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Corylus avellana
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Selection, peel removal, selection, destoning, sortex, magnetic check, metal detection, packaging, metal detection
- Fat
- 63 g
- Dietary fibre
- 9 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 4.3 g
- of which saturated
- 4.6 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Hazelnuts
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 1
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Size
- 10 - 11 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 200
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Immature
- < 4
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 1 000
- Rotten
- < 2
- Version specification
- V2 CERT 24-03-2026
- Damaged
- < 8 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Hazelnuts 10-11 org. 25kg
Item No. 17020
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Hazelnuts 10-11 org. 25kg |
| GTIN | 08718976004626 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Corylus avellana |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Hazelnuts* |
| Process | Selection, peel removal, selection, destoning, sortex, magnetic check, metal detection, packaging, metal detection |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2763 kJ |
| Energy (kcal) | 670 kcal |
| Fat | 63 g |
| of which saturated | 4.6 g |
| Carbohydrates | 4.8 g |
| of which sugars | 4.3 g |
| Protein | 16 g |
| Dietary fibre | 9 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976004626 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Hazelnuts |
Description
These hazelnuts boast rich flavour and a satisfying crunch, making them a versatile ingredient for chocolates, spreads, confectionery, and savoury dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)