Hazelnuts 11-13 roasted org. 25kgÂ
Item No. 17073
Roasted to perfection, these hazelnuts offer rich flavour and a delightful crunch, ideal for elevating chocolates, spreads, confectionery, and savoury dishes with their irresistible taste and texture.
Specifications
- Variation
- Hazelnuts
- GTIN
- 08718976004794
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976004794
- Protein
- 16.0 g
- Energy (kJ)
- 2763 kJ
- Energy (kcal)
- 670 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 1
- Ingredients (organic*)
- Hazelnuts*
- Carbohydrates
- 4.8 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Corylus avellana
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Hazelnut are roasted sieved and packed
- Fat
- 63 g
- Dietary fibre
- 9 g
- Moisture
- < 3
- of which sugars
- 4.3 g
- of which saturated
- 4.6 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Hazelnuts
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 6
- Mouldy
- < 1 %
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Size
- 11 - 13 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 200
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 25-03-2026
- Damaged
- < 10 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 5 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 3
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Hazelnuts 11-13 roasted org. 25kgÂ
Item No. 17073
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Hazelnuts 11-13 roasted org. 25kg |
| GTIN | 08718976004794 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Corylus avellana |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Hazelnuts* |
| Process | Hazelnut are roasted sieved and packed |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2763 kJ |
| Energy (kcal) | 670 kcal |
| Fat | 63 g |
| of which saturated | 4.6 g |
| Carbohydrates | 4.8 g |
| of which sugars | 4.3 g |
| Protein | 16.0 g |
| Dietary fibre | 9 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976004794 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Hazelnuts |
Description
Roasted to perfection, these hazelnuts offer rich flavour and a delightful crunch, ideal for elevating chocolates, spreads, confectionery, and savoury dishes with their irresistible taste and texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)