Walnuts light halves 50% org. 10kgÂ
Item No. 17231
Walnut halves are prized for their distinctive bittersweet flavour and satisfying crunch. Packed with essential nutrients they are a wholesome addition to any product. These walnuts are perfect for cooking, baking, or snacking straight from the pack. You can also process them into walnut oil, nut
Specifications
- Variation
- Walnuts
- GTIN
- 08718976005074
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- EAN-code TU
- 8718976005074
- Protein
- 16.0 g
- Energy (kJ)
- 2914 kJ
- Energy (kcal)
- 706 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 4
- Ingredients (organic*)
- Walnuts*
- Carbohydrates
- 5.1 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Ukraine (UA)
- Country of last processing
- Ukraine (UA)
- Latin name
- Juglans regia
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cleaning, selecting, drying, mechanical halving, sorting, packaging
- Fat
- 68 g
- Dietary fibre
- 4.6 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 2.9 g
- of which saturated
- 6.8 g
- Salt
- 1,0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Walnuts
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Size
- 24 - 40 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 206
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 25-03-2026
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 10
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Walnuts light halves 50% org. 10kgÂ
Item No. 17231
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Walnuts light halves 50% org. 10kg |
| GTIN | 08718976005074 |
| Country of last processing | Ukraine (UA) |
| Agricultural origin | Ukraine (UA) |
| Latin name | Juglans regia |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Walnuts* |
| Process | Cleaning, selecting, drying, mechanical halving, sorting, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2914 kJ |
| Energy (kcal) | 706 kcal |
| Fat | 68 g |
| of which saturated | 6.8 g |
| Carbohydrates | 5.1 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Protein | 16.0 g |
| Dietary fibre | 4.6 g |
| Salt | 1,0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976005074 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | Walnuts |
Description
Walnut halves are prized for their distinctive bittersweet flavour and satisfying crunch. Packed with essential nutrients they are a wholesome addition to any product. These walnuts are perfect for cooking, baking, or snacking straight from the pack. You can also process them into walnut oil, nut butter, or flour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)